Pilotne bude diskusia prebiehať na Facebooku na profile SZKT, neskôr i na stránke www.szkt.sk. Obsah príspevku je autorovým názorom, neprešiel jazykovou úpravou.
AKTUALIZOVANÉ:
Milé kolegyne, kolegovia, priatelia, ďakujeme Vám za aktívnu diskusiu k téme štrkových polí vo verejných a súkromných priestoroch. Na základe podnetov a diskusných príspevkov prinášame oficiálne stanovisko SZKT, ktoré nájedete na TOMTO LINKU. Katedra biotechniky zelene FZKI SPU v Nitre prináša svoju reakciu na TOMTO LINKU.
Štrkové polia a mulčovanie štrkom v zeleni
Neviem ako Vy, ale ja v poslednej dobe narážam na jeden problém. Kam sa pozriem pribúdajú na plochách zelene štrkoviská. Plochy kamennej drte, osadené v značných rozostupoch trvalkami jogurtovej veľkosti, ktorých naivnou ambíciou je zazeleniť plochu.
„Nemôžem sa pritom zbaviť pocitu, že rastliny sú tam akosi omylom a podstatou je štrk.“
Týka sa to nielen súkromných záhrad, ale čoraz častejšie aj verejnej zelene. A to je tragické. Pretože to ľudia začínajú v nevedomosti žiadať. Veď to, čo propaguje TV nemôže byt zlé. Ale je.
Tento trend spustila pred rokmi TV JOJ a jej Hurá do záhrady. Partia realizátorov tu masívne mulčuje veľké plochy kamennou drťou. Asi nevedia, že pod 10cm drte s netkanou textíliou terén splesnivie, čim redukuje rastový potenciál rastlín. Navyše nedodá pôde výživné látky ako kôra svojim zotlením a nik bezo zvyšku drť z plochy v budúcnosti neodstráni. Textíliu spod nej väčšinou taktiež nie (spod kôry áno, nakoľko kôra svoj objem začas rozkladom zredukuje a textília sama „vylezie“). O estetike tu už ani nehovoriac.
Čo k tomuto trendu vedie?
Nutkanie prísť s niečím novým za každú cenu? Štrková plocha so solitérnymi kameňmi a rastlinnou dominantou pripadne koryto suchého potoka z oblázkov, či lokálny podsyp levandule s cieľom navodiť „mediterian“ je ok. Je to silný výrazový prvok, ktorý pritiahne pozornosť, a to je jeho cieľom. Ale mulčovať kamením stovky metrov? Myslite si páni, že viac pruhov je viac adidas?
„Každý priestor, ak má byť esteticky znesiteľný, musí mať svoju výtvarnú únosnosť.“
A tú drť likviduje. Tá totiž vizuálne prebije všetko. Aj rastliny. Ak je jej cieľom pôsobiť čisto a dávať vyniknúť porastu, mám otázku. Videli ste ju po pár rokoch, zašpinenú prachom, zeminou a zvyškami rastlín ? To nevyhrabete a záhradné vysávače frakciu do 2cm spoľahlivo nasajú čo zničí plastové súkolie v nich. Navyše limitujete výsadby v raste a sťažujete tým, ktorí raz budú Vaše záhrady rekonštruovať, prácu.
Ešte pár viet k netkanej textílii.
Textíliu pôvodne určenú zeleninovým záhonom, sme po zmene režimu našli pri nemeckých cestách. Čiže tam, kde sa ľudia nevyskytujú a údržba všade na svete viazne. Ale asi len my sme si ju vniesli takto masovo do záhrad. Vo svete to riešia dôsledným odburiňovaním, používaním čistých substrátov a následným kôrovaním či štiepkovaním záhonov.
Takže textília samotná nič moc, ale spod kôry sa dá aspoň odstrániť. Textília v spojení s drťou, to je už iná vec.
Pardon, ale zatiaľ som v drti nenašiel žiaden prínos. A takéto masívne „drvenie plôch“ ani nikde vo svete nezaznamenal. A niečo mi hovorí že biologický materiál najlepšie prosperuje v spojení s bio materiálom. A tým drť nie je. (Zenové záhrady sem prosím nepleťte, tam štrk evokuje vodu, ktorá dáva vyniknúť ostrovom v japonskom mori).
Takže zákazníci začínajú drť požadovať a keď ju vidia okrem TV JOJ i vo verejnej zeleni, stoji to značnú energiu vyhovoriť im to. Samosprávy ju začínajú totiž používať tiež, čo navyše predstavuje značné údržbové i bezpečnostné riziko.
Vo verejnej zeleni, kde údržba kríva podstatne viac než okolo rodinných domov, dávam štrku tak dva roky. Časom sa zašpiní a roznesie po okolí. Trúsi sa na susedné chodníky a komunikácie, kde predstavuje značné bezpečnostné riziko. Viete ako sa chodí po štrku na spevnenej ploche? Horšie ako na ľade. Lebo ten očakávate. Na drti na ceste, vozidlo nezabrzdí (pribúda jej totiž v okolí ciest i na kruhových objazdoch). Vo verejnej zeleni navyše pôsobí ako spevnená plocha a nie ako záhon, čím nabáda ľudí k vstupu na plochu a urýchľuje tak proces devastácie čerstvo vysadenej zelene.
Záhrada má byť o zeleni, páni z Hurá do záhrady. Mulč rastliny nenahradí. Začnite ich používať v rozsahu a parametroch ktorý si zaslúžia a pochopte, že mulčovať kameňom netreba.
Uvedené dokladám obrázkami z TV JOJ i verejnej zelene. Rád by som nielen na tomto fóre načal debatu o „prospešnosti“ tohto trendu. Verím, že sa pripojíte.
Ing. Brabec
Celú Facebook diskusiu nájdete tu:
[…] kamennom mulči dovoľte ďalšiu tému. Parky a zelené strechy. Dve samostatné a pritom súvisiace témy. Spája […]
Pochopím, že záhradníci chcú byť pri svojej tvorbe originálni. Nepochopím, prečo všetci chcú byť originálni podľa jedného vzoru, podľa jednej šablóny z nejakého katalógu / televíznej relácie. Takže súhlasím s Ing. Brabcom a jeho názorom na nadmerné, nemiestne a často aj nezmyselné využívanie štrku. Voči umiernenému využívaniu kamennej drviny nemám vážnejšie námietky, beriem ju ako istý druh umelo vytvoreného suťoviska inšpirovaného prírodnými suťoviskami. Ide len o zapasovanie do prostredia, aby to nebolo ako päsť na oko a aby sa to dalo dlhodobo udržiavať.
Pokiaľ ide o využívanie geotextílie, je dobre, ak to ide bez nej. A niekedy to naozaj ide aj bez nej. Ale niekedy by bez jej využitia nebolo možné udržať založený porast v stave bez buriny a bez náletu, nehovoriac o tom, že stačí jeden premotivovaný krtko a plocha sa zmení na tankodrom – osobná skúsenosť.
Mulčovanie drveným kamenivom veľakrát nevyžadujú samotné samosprávy, ale odporúčajú dodávatelia realizačných /výsadbových/ prác.